Wycieczka do Warszawy

       W dniach od 22 do 24.11.2021r. uczniowie klas siódmej i ósmej brali udział w wycieczce do Warszawy z programu: „Poznaj Polskę”.

Wielu z uczniów, pomimo iż odwiedzali stolicę z rodzicami, nigdy nie byli w miejscach, które wspólnie z przewodnikiem odkrywaliśmy. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych, a czasem i  trudnych dla nas -Polaków -informacji.

Zwiedzanie Warszawy  uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z wyjątkowym miejscem -Muzeum Powstania Warszawskiego. Na początek uczniowie zebrali się przy Murze Pamięci, gdzie przewodnik opowiadał o idei powstania tego miejsca, a młodzież miała okazję zobaczyć wyryte w kamieniach nazwiska poległych w walkach. Następnie mogli wewnątrz Muzeum poczuć ogrom cierpienia, poświęcenia, a poprzez projekcję filmu zobaczyć prawdziwe zniszczenia stolicy. Wielu z nich wychodziło z kartami kolejnych dni Powstania Warszawskiego, my móc podzielić się tym, co zobaczyli i czego doświadczyli na tej lekcji historii.

Następnym punktem wycieczki był Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza niegdyś, pałac Saski zniszczony podczas II wojny światowej. Młodzież  miała okazję zobaczyć zmianę warty oraz znaleźć się w miejscu, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Fryderyk Chopin.  Później przeszliśmy pod pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010r. i poznawaliśmy kolejne bolesne wydarzenia z kart historii Polski. Spacerem przeszliśmy przez Rynek Starego Miasta, zwiedziliśmy Katedrę św. Jana, zobaczyliśmy Barbakan i mury obronne, kamienice mieszczańskie, Kościół św. Anny, Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa serce Chopina, pomniki Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza, pałac Radziwiłłów – siedzibę Prezydenta RP, gmach Teatru Wielkiego, a na koniec zatrzymaliśmy się pod Kolumną Zygmunta. Na zakończenie pierwszego dnia zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcia na pięknie oświetlonym Placu Zamkowym oraz na tle rozciągającego się widoku na okolice.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy Traktem Królewskim czyli zwiedzaniem Zamku Królewskiego . Odbudowany po II wojnie światowej gmach Zamku – siedziba królów Polskich, zachwycał swoim pięknem zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Młodzież mogła zobaczyć uratowane przed zniszczeniem oraz odzyskane cenne eksponaty m.in. obrazy słynnych malarzy, insygnia i trony królewskie, a także zrekonstruowane komnaty prywatne oraz sale, w których królowie przyjmowali swoich gości. Następnym punktem programu był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety nie mieliśmy możliwości zwiedzenia go, w związku z czasowym zamknięciem na okres zimowy. W zamian Ogrodu Botanicznego, który był przewidziany według planu, uczniowie przeżyli pierwszą namacalną lekcję historii w Muzeum Powstania Warszawskiego, w pierwszym dniu zwiedzania Warszawy.

W ramach programu przyszedł czas na strefę odkryć, doświadczeń i nieposkromionych emocji w Centrum Nauki Kopernik. Wszelkiego rodzaju stacje doświadczeń, różnorodność sprzętu, który można, a nawet trzeba było sprawdzić w działaniu i zastosowaniu to raj dla młodzieży, która nie miała ochoty opuszczać tego miejsca. To nie był jednak  koniec lekcji na ten dzień. Ostatnim punktem było zwiedzanie i lekcja historii w Muzeum Narodowym pod czujnym i fachowym okiem przewodników. Tam również uczniowie z ogromną fascynacją oglądali i słuchali przygotowaną ścieżkę wiodącą poprzez Galerię Sztuki Starożytnej, Galerię Sztuki Średniowiecznej, Galerię Sztuki Dawnej oraz Galerię Wzornictwa Polskiego, gdzie uczniowie mogli przy pomocy karty  pracy wykazać się swoimi wiadomościami oraz je poszerzyć. Po wyczerpującym dniu, pełnym wrażeń, udaliśmy się na zasłużony posiłek i wypoczynek.

W ostatnim dniu wycieczki udaliśmy się Traktem Królewskim do Wilanowa. Jadąc, mijaliśmy ambasady różnych państw, często bardzo egzotycznych. Na miejscu młodzież mogła przechadzać się po przepięknym parku wokół pałacu, podziwiać oryginalną zabudowę i zdobienia, nie zniszczone podczas zawieruchy wojennej. Następnie odwiedziliśmy Łazienki Królewskie: Pałac na Wodzie, przy którym  dostojnie przechadzały się pawie, Teatr na Wyspie, Pomnik Chopina i Belweder. Całości dopełniły zdjęcia grupowe i indywidualne, które będą pamiątką dla uczniów z integracyjnej wycieczki śladami historii Polski. W drodze powrotnej mijaliśmy budynek, w którym urzęduje Prezes Rady Ministrów, gmach Sejmu RP, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Był to wyjątkowy czas, wspólnie spędzony na pogłębianiu wiedzy i doświadczeń wielu pokoleń.

Młodzież powróciła do domów zadowolona z pełnym bagażem  nowych doświadczeń, szczęśliwa i chętna do poznawania kolejnych miejsc i wydarzeń z historii Polski.

Ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną, ze środków własnych opłaciliśmy pobyt dodatkowego nauczyciela- wychowawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *